خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی رتبه اول برای چهار سال متوالی ، بیمه آسیا به دست مهر درختی می نشانیم بانک سینا - اعتماد شما سرمایه ماست بیمه تجارت نو ایران زمین خانه ماست بیمه ما موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 248844 تاریخ : 1395/08/23-13:00:39
,9,10029,
چالش‌های تولید دارو و تجهیزات پزشکی در کشور

چالش‌های تولید دارو و تجهیزات پزشکی در کشور

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به برخی چالش‌ها در حوزه تولید داخلی تجهیزات پزشکی گفت: بعضا در دارو هم با این مشکلات مواجه هستیم؛ به طوری که بعضا برخی ماده اولیه یک دارو را آورده و در کشور بسته‌بندی می‌کنند که ما این کار را به عنوان تولید داخل از سوی یک شرکت دانش‌بنیان قبول نداریم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت،  دکتر رسول دیناروند در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در زمینه تولید داخل دارو مشکل زیادی در مجوزها نداریم؛ چراکه فرآیندهای آن مشخص است و یک روال منطقی را طی می‌کند، به طوری که شاید از 15 تا 16 سال گذشته شیوه شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تولید دارو عدم وجود قانون مشخص بوده است.

وی افزود: این در حالی است که کار در تجهیزات پزشکی کم است؛ زیرا بدنه کارشناسی ما با فرآیندها آشنا نیستند، البته در صدور مجوز با مشکلات زیادی مواجه نیستیم.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه گاهی در حوزه تجهیزات پزشکی شاهد هستیم که به نام تولید داخل اقدامی انجام می‌دهند که واقعا تولید داخل نیست، ادامه داد: به طوری که در برخی محصولات شاهدیم که فقط برچسب تولید داخل را روی آن می‌زنند و حتی مونتاژ هم در ایران انجام نمی‌شود. در عین حال در برخی موارد محصول را در ایران مونتاژ می‌کنند و به اسم تولید داخل روانه بازار می‌کنند که ما این دو مرحله را تولید داخل محسوب نمی‌کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو  همچنین افزود: مرحله دیگر ساخت محصول در داخل است. البته زمانی که می‌گوییم «ساخت» منظورمان ساخت همه قطعات نیست؛ زیرا در بهترین کارخانه‌های تجهیزات پزشکی دنیا هم همه قطعات را خودشان نمی‌سازند.

دیناروند با بیان اینکه هنوز در حوزه دارو هم بعضا شاهد چنین اقداماتی هستیم، گفت: به عنوان مثال برخی مواد اولیه دارو را از چین وارد کرده و در کشور آن را بسته‌بندی می‌کنند، اما ما این کار را قبول نداریم و این کار تولید از سوی یک شرکت دانش بنیان محسوب نمی‌شود، البته خیلی‌ها با انجام چنین اقداماتی خودشان را بزرگ کرده‌اند، اما از نظر ما این اقدام کار شرکت‌های دانش‌بنیان نیست.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 145
رویش بذر مهربانی بانک صنعت و معدن بانک ملت در اینستاگرام موسسه اعتباری ملل پست بانک ایران باهم و برای هم - بانک اقتصاد نوین بانک خاورمیانه