خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی رتبه اول برای چهار سال متوالی ، بیمه آسیا بانک سینا - اعتماد شما سرمایه ماست بیمه تجارت نو ایران زمین خانه ماست کفش طلا رو پات کن ربع قرن اعتماد و اعتبار بیمه ما موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 264234 تاریخ : 1395/10/22-13:26:01
,13,17,
نجات گیاهان درحال انقراض و کاهش واردات پایه گل با روش کشت بافت

معاون وزیر جهادکشاورزی عنوان کرد؛

نجات گیاهان درحال انقراض و کاهش واردات پایه گل با روش کشت بافت

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی با بیان این که در تولید کشت بافت ‌گیاه دارای اصالت نژادی می شود، گفت: توسعه روش کشت بافت به سرعت تکثیر انبوه گیاهان به ویژه در معرض انقراض و همچنین کاهش واردات گیاهان زینتی و گلدانی منجر می شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، محمدعلی طهماسبی روز چهارشنبه در نخستین همایش ملی توانمندی های مراکز کشت بافت که با همکاری انجمن صنفی کشت بافت گیاهی ایران و معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی در سالن نعمتی جم وزارت جهادکشاورزی برگزار شد، افزود: هرساله برای واردات پایه گیاهان زینتی، میوه های دانه دار و هسته دار ارز زیادی از کشور خارج می شود که با استفاده از تکنیک تولید کشت بافت گیاهی در داخل کشور می توانیم از خروج ارز جلوگیری کنیم.

طهماسبی افزود: در واقع با صرفه جویی ارزی از این محل می توان زیرساخت های مناسب را برای گسترش مراکز کشت بافت کشور تامین کرد.
معاون وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: روش کشت بافت تکنیکی برای ازدیاد گیاهان عاری از ویروس و بیماری است که تولیدات آنان علاوه بر همگنی به شکل انبوه و با سرعت بیشتری انجام می شود.
به گفته وی، این روش می تواند در تمامی عرصه‌های جنگلی،‌ مرتعی و گیاهان زراعی و باغی مورد استفاده قرار ‌گیرد. 
طهماسبی افزود: در سال های اخیر حدود 70 شرکت خصوصی و دانش‌بنیان در کشور فعالیت دارند و پیشرفت خوبی داشته‌اند. 
به گفته طهماسبی، همچنین برای گیاهان دارویی همچون آویشن که تجارت آنها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است، می توان از روش کشت بافت تولید انبوه شان انجام شود. همچنین امیدواریم در عرصه گیاهان زینتی، باغی، ‌دارویی، جنگل به ویژه در بخش‌های گرمسیری و سردسیری و معتدل بتوانیم از این روش به شکل صنعتی برخوردار شویم.
وی درباره گیاهان زیننتی و گلدانی همچون شمعدانی ها اظهارداشت: تاکنون اکثر گیاهان زینتی، گلدانی همچون شمعدانی ها به صورت نشایی از خارج از کشور وارد می‌شد، اما اکنون با فعالیت شرکت‌های داخلی میزان واردات این گیاهان کاهش یافته است .
این مقام مسوول در وزارت جهادکشاورزی دولت یازدهم افزود: سعی داریم روش کشت بافت را علاوه بر دسترسی آسان تولید کنندگان رقابتی کنیم تا این روش گسترش یابد.
 نخستین همایش ملی توانمندی های مراکز کشت بافت با همکاری انجمن صنفی کشت بافت گیاهی ایران و معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با حضور مسوولان و کارشناسان در سالن نعمتی جم این وزارتخانه برگزار شد.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 127
سفر به جام جهانی روسیه برای 45 نفر + همراه بانک صنعت و معدن بانک ملت در اینستاگرام موسسه اعتباری ملل باهم و برای هم - بانک اقتصاد نوین بانک خاورمیانه