خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی رتبه اول برای چهار سال متوالی ، بیمه آسیا بانک سینا - اعتماد شما سرمایه ماست بیمه تجارت نو ایران زمین خانه ماست کفش طلا رو پات کن ربع قرن اعتماد و اعتبار بیمه ما موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 263605 تاریخ : 1395/10/14-13:20:10
,13,17,
ممنوعیت کشت سبزی و صیفی در خارج از گلخانه

ممنوعیت کشت سبزی و صیفی در خارج از گلخانه

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه موضوع مدیریت آب مجازی در دستور کار قرار دارد گفت: محصولات آب‌بری مانند سبزی، صیفی، هندوانه و طالبی در برنامه ششم اگر به گلخانه نروند نیاز خود را از واردات تامین می‌کنیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، علی‌مراد اکبری امروز در نشست خبری معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه چند پیشنهاد کلیدی معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در مجلس به تصویب رسیده است تا در طول برنامه ششم اجرایی شود. 

وی افزود: دولت در برنامه ششم مکلف شده است که برای مقابله با بحران کم‌آبی، رهاسازی حق‌آب زیست محیطی را برای پایداری سرزمین، افزایش تولید در بخش کشاورزی، تعادل‌بخشی به حفره‌های زیرزمینی و ارتقای بهره‌وری و جبران ترازنامه آب به 11 میلیارد متر مکعب در سال پایانی برنامه ششم اقدام کند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: افزایش عملکرد و بهره‌وری در تولیدات کشاورزی با استفاده از ادوات به روز و تولید محصولات با ارزش صادراتی بالا  و مزیت نسبی که نیاز کمتری به آب دارند مقاوم به خشکی و شوری آب هستند و در چارچوب حوزه کشت قرار می‌گیرد در برنامه ششم مورد توجه قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: توسعه روشهای آبیاری نوین، اجرای عملیات آب و خاک، توسعه آبندانها و توسعه سیستم‌های سطوح آبی به میزان 600 هزار هکتار عملیاتی می‌شود.

اکبری گفت: در حال حاضر میزان مصر آب محصولات ذرت، لوبیا و برنج  در حال بررسی است و مشخص می‌شود که محصولات مختلف کشاورزی کشور چقدر مصرف آب دارد.

* در برنامه ششم توسعه نیز کمک بلاعوض 85 درصدی برای اجرای سیستم‌های آبیاری نوین پرداخت می‌شود

وی گفت: در برنامه ششم توسعه نیز برای توسعه روشهای نوین آبیاری در مزارع و اراضی کشاورزی حداقل به میزان 85 درصد کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت می‌شود.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: حمایت از توسعه رودخانه‌ها و انتقال از فضای باز به گلخانه‌ها در برنماه ششم مورد توجه قرار گرفته همچنین در این ارتباط باید اشاره داشت با چرخه پساب آب کشاورزی و مدیریت آبهای نامتعارف و مجازی در این برنامه توجه شده است. 

* سبزی و صیفی به گلخانه نرود اجازه در برنامه ششم اجازه تولید ندارد

اکبری در پاسخ به سوال تسنیم که در برنامه ششم برای مدیریت آب مجازی قصد واردات محصولات آب بر به کشور وجود دارد گفت: محصولات آب‌بری مانند سبزی، صیفی، هندوانه، طالبی، خربزه در برنامه ششم اگر قصد تولید دارند باید به گلخانه بروند رد غیر این صورت باید نیاز خود را از خارج از کشور تامین کنند. 

وی همچنین در خصوص احیا  و مرمت قناتهای کشور گفت: در برنامه ششم سالانه 5 درصد از قناتهای کشور لایروبی و مرمت می‌شود و امیدواریم طی 5 سال آینده بتوانیم 50 درصد باقیمانده از لایروبی و مرمت قناتهای باقیمانده را انجام دهیم. 

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: برای تحقق این امر نیازمند به 250 تا 300 میلیارد تومان اعتبار داریم که دولت منابع مالی آن را از طرق مختلف در قالب قاینانس تامین می‌کند. 

وی یادآور شد: در برنامه ششم آبیاری قطره‌ای مورد توجه قرار گرفته است. در سال گذشته توانستیم 25 هزار هکتار آبیاری قطره‌ای به صورت پیک (نواری) در مزارع کشور به مرحله اجرا درآوریم .

معاون وزیر کشاورزی با بیان اینکه منطق تقسیم میزان بارندگی به سطوح را در کشور قبول نداریم گفت: وقتی این حرف زده می‌شود این موضوع را در نظر نیم‌گیرند که نصف کشور ما کویر است و یا در منطقه لاهیجان و مازندان میزان بارندگی بالاتر از سایر مناطق است. 

وی با بیان اینکه در ایران و در منطقه گیلان و مازندران  شرایط بارش بهتری از هلند داریم گفت: در این مناطق علاوه بر اینکه سطوح از کشور هلند بیشتر است میزان بارندگی‌های بیشتری نسبت به این کشور دارد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه 18 عامل در میزان بهره‌وری آب در بخش کشاورزی موثر است گفت: استفاده بذر، کود، و سم مناسب، مدیریت آب و خاک، خاک‌ورزی، مبارزه با آفات، استفاده از ارقام مناسب و مقاوم به خشکی و شوری، تسطیح و استفاده از ماشین‌آلات مناسب و... در بهبود شرایط بهره‌وری آب موثر است. 

اکبری با بیان اینکه 800 میلیارد تومان از بدهی سال گذشته پیمانکاران مجری سیستم‌های نوین آبیاری پرداخت شده است، تصریح کرد: تا امروز یک میلیون و 550 هزار هکتار عملیات سیستم‌های نوین آبیاری در کشور به مرحله اجرا درآمده است و اعتبارات لازم در این خصوص جذب شده و امسال مشکلی برای پرداخت مطالبات پیمانکاران در وقت مناسب نداریم.

* از قاچاق بی‌خبریم، ستاد مبارزه با قاچاق مسئول است

وی با اشاره به اجرای پروژه 46 هزار هکتاری ملی در منطقه سیستان گفت: این پروژه در نوع خود بی‌نظیر است به طوری که توانسته‌ایم تا پای گیاه با انجام لوله‌کشی آب را به صورت قطره‌ای به محصول برسانیم. در این پروژه 75 درصد نیروهای شاغل از اهالی زابل جذب شده‌اند. 

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی همچنین به پروژه ملی دیگر در منطقه خوزستان و ایلام اشاره کرد و گفت: وزارت نیرو از 550 هزار هکتار زیر کشت این پروژه ملی با 312 هزار هکتار اهدای آب به آن موافقت کرده است همچنین در این حیطه 165 هزار هکتار زهکشی زیرزمینی انجام شده است. 

اکبری در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت قاچاق خاک در کشور گفت: درباره این موضوع این معاونت وزارت جهاد کشاورزی اطلاعات مشخصی ندارد زیرا در حیطه وظایف آن نیست و ستاد مبارزه با قاچاق متولی بهر‌برداری آن است. 

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر آنکه آیا با اجرای آبیاری مزارع به صورت طیف شوری آب منطقه بالا می‌‌رود یا خیر، گفت: در مناطقی که وضعیت ایسی بالا باشد هر از چندگاهی آبیاری فنی در آن منطقه انجام می‌شود تا شوری آب گرفته شود.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در خصوص بستن چاههای غیرمجاز گفت: مسئول این امر نیز وزارت نیرو است اما براساس آمار که به ما داده‌اند امسال 7 هزار حلقه چاه غیرمجاز بسته شده است و ما معتقدیم که هر کس آب کشور را غارت می‌کند باید جلوی آن گرفته شود.

وی همچنین در خصوص وضعیت لایحه حفاظت از خاک گفت: علی‌رغم رفت و آمدهای ما در مجلس این موضوع در صحن علنی مطرح نشده است و نمایندگان در این خصوص باید به چالش کشیده شوند. 

*  حجتی به لاریجانی درباره تاخیر در طرح لایحه حفاظت از خاک در مجلس نامه نوشت

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود:‌ وزیر جهاد کشاورزی نامه‌های جداگانه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس برای پیگیری هر چه زودتر لایحه حفاظت از خاک داده است اما این امر کماکان بلانتیجه است.

اکبری  در ادامه سخنان خود گفت: اولین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات، ادوات کشاورزی و سیستم‌های آبیاری و صنایع وابسته در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران در تاریخ 17 تا 20 دی‌ماه برگزار می‌شود.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در پایان یادآور شد در این نمایشگاه 93 شرما داخلی و 8 شرکت خارجی از کشورهای اسپانیا، ترکیه، یونان، ایتالیا و چین حضور دارند.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 128
سفر به جام جهانی روسیه برای 45 نفر + همراه بانک صنعت و معدن بانک ملت در اینستاگرام موسسه اعتباری ملل باهم و برای هم - بانک اقتصاد نوین بانک خاورمیانه