خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی رتبه اول برای چهار سال متوالی ، بیمه آسیا به دست مهر درختی می نشانیم بانک سینا - اعتماد شما سرمایه ماست بیمه تجارت نو ایران زمین خانه ماست کفش طلا رو پات کن بیمه ما موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 253383 تاریخ : 1395/10/11-13:36:05
,11,17,20,25,
فعالیت های اقتصادی بنیاد مستضعفان در بخش صنایع معدنی

محمد سعیدی کیا مطرح کرد:

فعالیت های اقتصادی بنیاد مستضعفان در بخش صنایع معدنی

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: با گذشت دو ماه از بهره‌برداری از فاز یک 1.2 میلیون تنی کارخانه فولاد کاوه جنوب کیش، این مجموعه در ماه آذر به تولید ماهانه 70 هزار تن فولاد دست یافته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، محمد سعیدی کیا؛ رئیس بنیاد مستضعفان در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت: این نهاد عمومی کشور فعالیت خود را در بخش‌های صنایع معدنی کشور گسترش داده و از جمله در بندرعباس و خرمشهر نیز واحدهای ذوب ایجاد کرده است.
سعیدی کیا افزود: در حال حاضر دو واحد آهن اسفنجی که حدود 900 هزار تن در سال توان تولید دارد، احداث شده و 2 بخش ذوب نیز در حال تکمیل است.
وی  با بیان اینکه در معدن سنگان، واحدهای گندله سازی در حال پیشرفت است، ادامه داد: پروژه 600 هزار تنی اروند نیز تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد، همچنین فاز یک کارخانه آلومینیوم مسجد سلیمان تا انتهای سال جاری فعالیت خود را شروع خواهد کرد.
رئیس بنیاد مستضعفان گفت: شرکت حفاری شمال جزء حوزه‌های توسعه بنیاد بوده که در جنوب و آزادگان در 6 چاه در حال فعالیت است. این شرکت سومین دکل دریایی را اخیرا برنده شد و سحر 1 و 2 در دریای شمال مربوط به حفاری بوده و یک دکل هم اجاره کرده است.
سعیدی‌کیا با بیان اینکه بنیاد از 15 سال گذشته تاکنون مالیات شرکت‌های خود را به صورت شفاف پرداخت کرده است، گفت: در 11 سال گذشته 4 هزار میلیارد تومان مالیات پرداخت شده و تسویه حساب مالیاتی سال 93 از وزارت اقتصاد گرفته شده و شهریور ماه امسال فهرست مالیات سال 94 داده شده که پس از بررسی بلافاصله تسویه حساب می‌شود.
این مقام مسئول گفت: حسابرس ما سازمان بازرسی کل کشور است که تلفیق همه مجموعه را انجام می‌دهد، هرساله برای همه دستگاه‌های اجرایی کار نظارت را برعهده دارد.
سعیدی‌کیا درباره ارائه اطلاعات مالی بنیاد به بورس اظهار داشت: مهمترین شفافیت مالی ما مصوبه مجمع است که به صورت شفاف و به دو زبان داخل سایت بنیاد قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه توانایی فعالیت در حوزه  نفت و گاز را داریم، گفت: در این حوزه درخواست صلاحیت به وزارت نفت داده و منتظر پاسخ وزارت نفت هستیم.

سعیدی کیا به ورود چند شرکت بورسی طی سال جاری اشاره کرد و اظهار داشت: شرکتهای پردیس نمونه، یک شرکت دامداری، پاکدیس و فولاد کاوه جنوب کیش به بورس راه یافته اند و دو شرکت دامداری، هتل کوثر اصفهان و برق خرمشهر تا پایان سال وارد بورس می شوند. همچنین در نظر داریم هر سال 10 شرکت بنیادی را به بورس وارد کنیم.
وی به وضعیت شرکت‌های بنیاد اشاره کرد و گفت: در ساماندهی شرکت‌های بنیاد مصوبه‌ای داشتیم که بر اساس آن 70 شرکت براساس برنامه ادغام فروخته یا منحل شود. در این راستا، 22 هلدینگ به 11 هلدینگ کاهش یافته و در بخش فروش و انحلال نیز 70 درصد کار انجام شده است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه مسیر فروش همه شرکت‌ها از طریق مزایده بوده است، اظهار داشت: اگر شرکتی را که برای فروش گذاشته‌ایم، مشتری نداشته باشد به سمت منحل کردن آن می‌رویم.
سعیدی کیا با اشاره به اینکه ما سیاست‌گذار نیستیم و در اقتصاد کشور هم تاثیر چندانی نداریم،‌ اظهار کرد: درآمدها و فروش بنیاد امسال نسبت به سال گذشته با رشد هشت درصدی همراه بوده و  فروش بنیاد 1.5 درصد اقتصاد کشور است،
وی گفت: درآمد بنیاد طی 8 ماهه سال گذشته 15 هزار و 600 میلیارد تومان بوده است که امسال این رقم به 16 هزار و 900 میلیارد تومان رسیده است.
سعیدی‌کیا با بیان این که بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا سه سال آینده پروژه‌ها به 25 هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد، تصریح کرد: میزان سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها طی هشت ماه اول امسال حدود دو هزار میلیارد تومان بوده است.
وی رقم صادرات 8 ماهه امسال بنیاد مستضعفان را 204 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: این رقم نسبت به سال گذشته معادل 17 درصد رشد داشته است.
رئیس بنیاد مستضعفان توسعه صادرات را از راهبردهای برنامه پنجم بنیاد عنوان کرد و افزود: باید به بازارهای جهانی دست یابیم و برای این کار برنامه پاداش صادراتی گذاشته‌ایم.
سعیدی‌کیا اذعان داشت: درباره اقتصاد مقاومتی ستادی در بنیاد داریم و همه پارامترهای مهم اقتصاد مقاومتی را در برنامه‌ها از جمله صادرات، بهره‌وری و رشد اقتصادی در آن دیده شده است.
وی ادامه داد: بنیاد علوی تفاهم‌نامه‌ای با بانک سینا برگزار کرده است که طی همکاری استانداران 31 استان در هر استان 200 میلیارد تومان و برای هر کارآفرین 2 میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود 18 درصد پرداخت شود که 5 درصد این سود را بنیاد علوی و 5 درصد را به استانداران پرداخت کنند.
رئیس بنیاد مستضعفان با بیان این‌که قطعه گنج در چارچوب اقتصاد مقاومتی پیش می‌رود،‌ گفت: کارهایی که در این منطقه انجام می‌شود با مشارکت مردم است و بنیاد از دوسال گذشته تاکنون حدود 30 میلیارد تومان هزینه کرده است.
رئیس بنیاد مستضعفان ادامه داد: در گذشته حدود 8 درصد سود بنیاد برای محرومیت‌زدایی به بنیاد علوی اختصاص می‌یافت، اما براساس مصوبه هیأت امنا و در برنامه پنجم بنیاد 30 درصد سود بنیاد برای محرومیت زدایی هزینه می‌شود.
وی با تاکید بر این‌که همه پروژه‌های ما با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تطبیق می‌شود تا بتوانیم اهداف مورد نظر را محقق کنیم، بیان کرد:‌ در بخش محرومیت‌زدایی در پنج فصل توانمندسازی اقتصادی  از جمله (ارایه یارانه‌های هدفمند)،‌ بهداشت و سلامت، خدمات اجتماعی و... فعالیت داریم که در این راستا حدود 550 واحد مسکن برای معلولان امسال افتتاح شد و تا پایان سال هم حدود 1000 واحد دیگر افتتاح می‌شود.
سعیدی‌کیا بیان کرد:سرمایه‌گذاری سالانه بنیاد هزار میلیارد تومان است که در برنامه پنجم بنیاد مصوب شده که این سرمایه‌گذاری‌های جدید در مناطق محروم انجام می‌شود.
سعیدی‌کیا درباره فروش هتل‌های بنیاد بیان کرد: مزایده برای فروش این هتل‌ها برگزار شده که هتل گچسر به فروش رفت و هتل آزادی و اوین هم به مزایده رفته که هنوز خریدار نتوانسته پول خود را جور کند.
وی به پیشرفت 76 درصدی قطعه یک آزادراه تهران-شمال اشاره کرد و گفت: قطعه یک بهار سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
سعیدی کیا با اعلام این که در این قطعه چند درصد از برنامه جلوتر هستیم، افزود: تا قبل از پایان تجهیز کارگاه تجهیز کارگاه قطعه 2 آزادراه تهران-شمال انجام می‌شود و 2 سال پس از آن کار ساخت به اتمام خواهد رسید.
رئیس بنیاد مستضعفان با بیان این‌که مناقصه تونل البرز انجام شده است، گفت‌: 21 پیمانکار ایرانی و یک پیمانکار چینی در قطعه یک آزادراه فعال هستند، ضمن آن که یک مشاور خارجی نیز طراحی تونل البرز را بر عهده دارد.
سعیدی کیا با اشاره به اینکه تولید خاوریار از دریا به صفر رسیده است، ادامه داد:‌ تفاهم نامه‌ای با 3 استاندار استان شمالی کشور داریم مبنی بر اینکه در این 3 استان مزرعه‌های پرورش ماهی خاویاری ایجاد کنیم.
وی گفت: اگر دولت همکاری کند 100 واحد مزرعه واحد تولید ماهی خاویاری تا 3 سال آینده ایجاد خواهیم کرد و هر واحد حدود 50 تن خاویار تولید می‌کنند که این مسئله به خلق ثروت برای مردم منتج خواهد شد.
معاون توسعه ساختمان بنیاد مستضعفان در خصوص  آخرین وضعیت ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی (ره) گفت: قرارداد مدل BLT  (اجرا، اجاره، واگذاری) این پروژه با سرمایه‌گذاری 500 میلیارد تومان چند روز پیش امضا شد.
منوچهر خواجه دلویی افزود: ترمینال سلام، ترمینال شماره یک فرودگاه امام خمینی است که یکی از شرکت‌های بنیاد پیمانکار آن بود که به دلیل مشکلات مالی حدود 8 ماه قبل کار ساخت آن متوقف شده بود که با پیگیری و جلسات متعدد با وزارت راه،‌ منابع مالی این ترمینال تامین شد.
وی با بیان این‌که  هیئت وزیران برای این پروژه مصوب کرد تا بنیاد مستضعفان تامین منابع مالی این پروژه را انجام دهد، افزود: قرارداد این پروژه چند روز قبل امضا و کار فعال شده است و امیدواریم ظرف یکسال آینده به بهره‌برداری برسد.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 145
!در حفظ رمز کارت خود کوشا نباشید بانک صنعت و معدن بانک ملت در اینستاگرام موسسه اعتباری ملل پست بانک ایران باهم و برای هم - بانک اقتصاد نوین بانک خاورمیانه