خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی رتبه اول برای چهار سال متوالی ، بیمه آسیا بانک سینا - اعتماد شما سرمایه ماست بیمه تجارت نو ایران زمین خانه ماست کفش طلا رو پات کن ربع قرن اعتماد و اعتبار بیمه ما موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 263965 تاریخ : 1395/10/18-18:10:54
,8,
آغاز به کار روش جدید عرضه سهام در بازار سرمایه/رفتارهای هیجانی عرضه های اولیه کنترل می شود

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس:

آغاز به کار روش جدید عرضه سهام در بازار سرمایه/رفتارهای هیجانی عرضه های اولیه کنترل می شود

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس با بیان اینکه از فردا روش جدید عرضه اولیه سهام (ثبت سفارش) به کار گرفته می شود، گفت: با روش جدید، از رفتارهای هیجانی خریداران در عرضه های اولیه سهام جدید، جلوگیری می شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت ، بهنام محسنی امروز شنبه در نشست خبری با تشریح روش «ثبت سفارش» (بوک بیلدینگ) که قرار است از فردا (یکشنبه) به کار گرفته شود، افزود: عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ، یک روش استاندارد در همه بورس‌ها به شمار می رود و سبب نزدیکی قیمت‌های عرضه اولیه به قیمت‌های واقعی سهام می شود.

وی به جزئیات روش جدید اشاره کرد و ادامه داد: در دوره ثبت سفارش سهام برای اعمال تعهد، یک کف سفارش یا کف دامنه برای هر متعهد وجود دارد که نباید بیش از پنج درصد باشد، همچنین در دوره ثبت سفارش مواردی از قبیل حجم، قیمت سفارش و اسامی متقاضیان خرید برای هیچکس قابل دسترسی نیست.
معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس یادآور شد: در این روش از عرضه‌ اولیه، امکان یک بار بازنگری داده شده ‌است و می‌توان دامنه قیمت تعیین‌شده را اصلاح کرد.
محسنی ادامه داد: افزود: چنان‌چه عرضه اولیه انجام نشود باید آن را به زمان دیگری موکول کرد و کارگزاران موظف هستند در دوره زمانی تعیین‌شده، نسبت به ثبت سفارش‌ ها اقدام کنند.
وی اضافه کرد: در روش ثبت سفارش، یک زمان دو ساعته در نظر گرفته شده است در حالی که در روش کنونی، همه سفارش ها در یک لحظه (حدود یک ثانیه) ثبت می شد که مشکلاتی را ایجاد می کرد.
معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس گفت: در روش ثبت سفارش، اولویت زمانی ورود سفارش وجود ندارد و اولویت‌ها براساس قیمت تعیین می شود، اما در روش کنونی یا حراج، براساس اولویت زمانی و اولویت قیمتی، خرید انجام می شود.
وی بیان داشت: در روش ثبت سفارش برای هر عرضه، یک مدیر عرضه تعیین خواهد شد که براساس وضعیت شرکت، مدیر عرضه باید پیش از آن که ثبت سفارش آغاز شود، آنها را مشخص کند.
معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس با بیان اینکه بزرگ‌ترین مزیت روش ثبت سفارش، فراهم شدن امکان ارزیابی سهام است، افزود: از مزیت های این روش این است که سفارش متقاضیان نمایش داده نمی‌شود که این موضوع کمک می‌کند تا افراد به سمت ارزیابی سهام بروند.
وی با بیان اینکه فردا 10 درصد شرکت «پاکدیس» به این روش، عرضه می شود، گفت: در روش جدید، همه فعالان بازار از معامله‌گران آنلاین که در سمت تقاضای عرضه اولیه قرار دارند هم‌ زمان ورود سفارش را انجام می‌دهند و مانند روش پیشین، محدودیتی برای افراد نخواهد بود.
 در دوره های پیشین عرضه اولیه، سهامداران انتقادات جدی را مطرح می کردند. عدم اختصاص سهام به همه خریداران و ناکامی در ثبت سفارش از جمله ایرادات روش قبلی عرضه اولیه بوده است.
هچنین امروز، نشست معرفی مربوط به عرضه یک شرکت جدید در بازار سرمایه کشور برگزار شد؛ بر این اساس قرار است شرکت «مبین وان کیش» (فعال در زمینه فناوری اطلاعات) بزودی در فرابورس عرضه شود. 
این شرکت در 13 شهریورماه امسال در بازار دوم فرابورس پذیرش و پس از کسب همه شرایط لازم به‌عنوان یکصد و چهل و ششمین نماد معاملاتی در فهرست نرخ‌های فرابورس درج شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 124
سفر به جام جهانی روسیه برای 45 نفر + همراه بانک صنعت و معدن بانک ملت در اینستاگرام موسسه اعتباری ملل باهم و برای هم - بانک اقتصاد نوین بانک خاورمیانه